Drodzy Rodzice!

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – czas wspólnych radości, czas spokoju i prezentów pod choinką. Z tej okazji chcielibyśmy podzielić się
z Państwem naszymi refleksjami dotyczącymi czytania i  zasugerować, że książka to wspaniały prezent dla naszych pociech.

Codzienne  czytanie dziecku może być dla dorosłego nie lada przyjemnością, a dla dziecka jest ono czynnością wręcz magiczną, bo potrafi zaspokoić wszystkie jego potrzeby emocjonalne, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny, społeczny,  a przede wszystkim daje radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
          Nie sposób przecenić korzyści, jakie wynikają  z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego  naszych dzieci.
         Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne  poczucie własnej wartości , wewnętrzną siłę  i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco, jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy.
          Ale to nie wszystkie walory płynące z głośnego czytania dziecku. Czynność ta jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, bo buduje  mocną więź między rodzicem i  dzieckiem, dla którego więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych, warunkiem, by mogło wyrosnąć na wolnego, świadomego swej wartości człowieka.  Czytanie wpływa też pozytywnie na rozwój umiejętności  językowych  i umysłowych, które zresztą ściśle się łączą. Cóż bowiem jest najlepszą wizytówką każdego człowieka, jak nie jego język? Używanie  bogatego i  pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej rozmowy, łatwość  publicznego wypowiadania się   w sposób jasny, logiczny  i  obrazowy – to atuty w życiu społecznym  pierwszorzędnej wagi.

 Głośne czytanie w  dzieciństwie, a samodzielne w okresie późniejszym, pomaga człowiekowi rozwijać wyobraźnię, dzięki której człowiek jest nie tylko biernym odbiorcą świata i konsumentem życia, ale staje się także świadomym twórcą swego losu.

 Drodzy Rodzice! W dalszym ciągu wspierajcie Wasze dzieci, organizujcie
w domach rodzinne czytanie i dyskusje o przeczytanych książkach.

          Ponieważ dobro dziecka, jego wszechstronny i harmonijny rozwój, możliwość osiągania sukcesów jest zarówno dla Was Rodziców, jak i dla nas Nauczycieli celem najwyższym, dlatego wspólnie zadbajmy, aby czytanie było wartością uznawaną i odczuwaną, a wtedy nasze dzieci opuszczając mury szkoły wyruszą w świat z zaszczepioną im wspólnymi siłami potrzebą czytania.

      Miło nam przypomnieć, że w tym roku szkolnym nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Zaczęliśmy od „Szkolnych wyborów książek”, w których niektórzy z Państwa poprzez swoje dzieci – także wzięli udział. 

 Przed nami jeszcze wiele ciekawych działań, m.in.:

– konkursy literackie i plastyczne,

– wystawy,

– głośne czytanie fragmentów ulubionych książek i inne.

Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  trafiły do naszej biblioteki szkolnej nowości wydawnicze, w większości wybrane przez uczniów oraz nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego i polonistów. Nasz księgozbiór wzbogaciliśmy książkami za kwotę 15000 zł.

Wszystkie egzemplarze zakupionych książek są już opracowane  i cieszą się dużą popularnością, a tych którzy jeszcze nie odwiedzili naszej biblioteki – serdecznie zapraszamy po książki na ferie świąteczne!

  W naszej szkole wielu  uczniów korzysta z biblioteki i ma już swoje wyrobione zainteresowania czytelnicze. To niewątpliwie drodzy Rodzice  
i Wasza zasługa.

Na koniec życzymy Państwu

zdrowych, spokojnych i radosnych 

Świąt Bożego Narodzenia!

                                                           Dyrektor Szkoły

                                                           Andrzej Brychcy

                                                          i  nauczycielki biblioteki

Skip to content