Drodzy Rodzice!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – czas wspólnych radości, czas spokoju i prezentów pod choinką. Z tej okazji chcielibyśmy podzielić się
z Państwem naszymi refleksjami dotyczącymi czytania i zasugerować, że książka to wspaniały prezent dla naszych pociech.
Codzienne czytanie dziecku może być dla dorosłego nie lada przyjemnością, a dla dziecka jest ono czynnością wręcz magiczną, bo potrafi zaspokoić wszystkie jego potrzeby emocjonalne, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny, społeczny, a przede wszystkim daje radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
Nie sposób przecenić korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego naszych dzieci.
Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości , wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco, jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy.
Ale to nie wszystkie walory płynące z głośnego czytania dziecku. Czynność ta jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, bo buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem, dla którego więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych, warunkiem, by mogło wyrosnąć na wolnego, świadomego swej wartości człowieka. Czytanie wpływa też pozytywnie na rozwój umiejętności językowych i umysłowych, które zresztą ściśle się łączą. Cóż bowiem jest najlepszą wizytówką każdego człowieka, jak nie jego język? Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej rozmowy, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy – to atuty w życiu społecznym pierwszorzędnej wagi.
Głośne czytanie w dzieciństwie, a samodzielne w okresie późniejszym, pomaga człowiekowi rozwijać wyobraźnię, dzięki której człowiek jest nie tylko biernym odbiorcą świata i konsumentem życia, ale staje się także świadomym twórcą swego losu.
Drodzy Rodzice! W dalszym ciągu wspierajcie Wasze dzieci, organizujcie
w domach rodzinne czytanie i dyskusje o przeczytanych książkach.
Ponieważ dobro dziecka, jego wszechstronny i harmonijny rozwój, możliwość osiągania sukcesów jest zarówno dla Was Rodziców, jak i dla nas Nauczycieli celem najwyższym, dlatego wspólnie zadbajmy, aby czytanie było wartością uznawaną i odczuwaną, a wtedy nasze dzieci opuszczając mury szkoły wyruszą w świat z zaszczepioną im wspólnymi siłami potrzebą czytania.
Miło nam przypomnieć, że w tym roku szkolnym nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Zaczęliśmy od „Szkolnych wyborów książek”, w których niektórzy z Państwa poprzez swoje dzieci – także wzięli udział.
Przed nami jeszcze wiele ciekawych działań, m.in.:
– konkursy literackie i plastyczne,
– wystawy,
– głośne czytanie fragmentów ulubionych książek i inne.
Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa trafiły do naszej biblioteki szkolnej nowości wydawnicze, w większości wybrane przez uczniów oraz nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego i polonistów. Nasz księgozbiór wzbogaciliśmy książkami za kwotę 15000 zł.
Wszystkie egzemplarze zakupionych książek są już opracowane i cieszą się dużą popularnością, a tych którzy jeszcze nie odwiedzili naszej biblioteki – serdecznie zapraszamy po książki na ferie świąteczne!
W naszej szkole wielu uczniów korzysta z biblioteki i ma już swoje wyrobione zainteresowania czytelnicze. To niewątpliwie drodzy Rodzice
i Wasza zasługa.
Na koniec życzymy Państwu
zdrowych, spokojnych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia!
Dyrektor Szkoły
Andrzej Brychcy
i nauczycielki biblioteki