Aktualności

Projekt pod hasłem: „TA KSIĄŻKA JEST ŚWIETNA …gorąco polecam!!!”

Dzień 23 kwietnia od 1996 roku – na wniosek rządu Hiszpaniii Międzynarodowej Unii Wydawców – został ustanowiony przez UNESCO  Dniem Książki i Praw Autorskich.

Data ta jest datą symboliczną. Pierwsze obchody zbiegły się z 25 Kongresem Międzynarodowej Unii Wydawców, który odbył się w Barcelonie w setną rocznicę powstania tej organizacji.

 Dzień 23 kwietnia wiąże się również  z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii  w dniu św. Jerzego – patrona tego regionu –  obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku. Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w 1976 r. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright.

Z tej okazji oraz w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie pod hasłem:

„TA KSIĄŻKA JEST ŚWIETNA …gorąco polecam!!!” 

Projekt zaplanowano w formie konkursu plastycznego. Uczniowie – indywidualnie lub w grupach – wykonywali plakat, który ma propagować wybraną książkę i zachęcać do jej przeczytania. Klasy młodsze wykonywały ilustracje do książki oraz projekty okładki.

Książki, które uczniowie uznali za świetne, to m.in. poczytne pozycje zakupione w ramach NPRCz – w klasach młodszych: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…”  J. Bednarek, z serii „Zaopiekuj się mną”  H. Webb, „Magiczny kotek”  S. Bentley.

W klasach starszych niesłabnącą popularnością nadal cieszy się seria opowieści o Harrym Potterze J.K. Rowling oraz „Dziennik cwaniaczka”  J. Kinney’a,  „Zwiadowcy” J. Flanagan’a, a także lektury: „Mikołajek”  R. Goscinnego, „Mały Książę”  A.de Saint – Exuperego, „Hobbit” Tolkien’a, „Magiczne krzesło” A. Maleszki i wiele, wiele innych.

Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałą pracę i wykonanie pięknych prac.

Autorzy najlepszych plakatów i ilustracji zostaną nagrodzeni.

http://zielonagora.naszemiasto.pl/artykul/ksiazka-jest-dobra-na-wszystko-uwierzcie-nam-zdjecia,4622167,artgal,t,id,tm.html

 

..: przejdź do galerii :..

 

Skip to content