WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

I. Założenia
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego to ogół działań podejmowanych przez szkołę w celu przygotowania uczniów do wyboru dalszej drogi kształcenia i zawodu.
Podejmowane działania mają pomóc uczniom w rozpoznawaniu zainteresowań i zdolności, zdobywaniu informacji o zawodach i pogłębianiu wiedzy na temat otaczającej ich rzeczywistości społecznej. W przyszłości ma to ułatwić młodemu człowiekowi podejmowanie bardzo ważnych wyborów edukacyjnych i zawodowych, tak aby te wybory były dokonywane świadomie, zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami.
Planowanie własnej drogi edukacyjno – zawodowej jest procesem długotrwałym. Już na poziomie szkoły podstawowej należy wdrażać uczniom poczucie odpowiedzialności za własną przyszłość, uczyć myślenia perspektywicznego i umiejętności planowania, a w klasach VII – VIII należy organizować zajęcia związane z wyborem kształcenia i kariery zawodowej.
Decyzja dotycząca wyboru przyszłej szkoły ponadpodstawowej i zawodu, żeby była trafną, wymaga pomocy ze strony wielu osób i instytucji, między innymi szkoły i rodziców.
Planowane zadania i treści przekazywane na lekcjach wychowawczych oraz w edukacjach przedmiotowych w klasach I – VI mają za zadanie rozbudzać ciekawość poznawczą dzieci oraz motywację do nauki, kształtować umiejętności i postawy do naturalnej w tym wieku aktywności dzieci, umożliwiać poznawanie interesujących dzieci zawodów, kształtować gotowość do wyborów edukacyjnych np. drugiego języka, rodzaju zajęć technicznych, wyboru kółek zainteresowań, wyboru lektur i czasopism.
System określa rolę i zadania osób uczestniczących w jego realizacji, czas i miejsce realizacji zadań, oczekiwane efekty i metody pracy.
II. Cele ogólne
- Poznanie zawodów
- Poznanie przez uczniów swoich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji
- Przygotowanie uczniów do trafnego wyboru szkoły ponadpodstawowej i zawodu
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego określa cele i treści dla poszczególnych poziomów klasowych szkoły podstawowej.
Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach I–VI szkół podstawowych obejmują orientację zawodową, która ma na celu:
- zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami
- kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji
- pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.
Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach VII i VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych mają na celu:
– wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.
III. Działania
Listopad

Klasa 5b spotkała się z górnikami z PGNiG.
Luty

W ostatnim czasie przeprowadzamy w świetlicy klas I-III warsztaty zawodowe.
Podczas pierwszego spotkania uczestnicy rozmawiali o tym czym jest praca, w jakim celu się ja wykonuje. Następnie zastanawialiśmy się nad pojęciem zawodu. Jak zmieniało się ono w czasie. Omówiliśmy zawody wykonywane przez naszych przodków, czy dziadków, później przeszliśmy do współczesnych zawodów. Dzieci świetnie orientowały się w nowoczesnych zawodach.
W trakcie warsztatów podzieliliśmy się na grupy i dopasowywaliśmy napisy do obrazków z przedstawicielami różnych zawodów. Na koniec chętne osoby mogły wcielić się w rolę makijażystki wykonując pracy plastyczną z wykorzystaniem kosmetyków i paletek do makijażu. Gotowe prace można podziwiać w holu świetlicy.

W piątek 28.02.2025 uczniowie 3e dowiedzieli się na czym polega praca planisty produkcji. Mama Adasia opowiedziała też, w jaki sposób w jej firmie produkuje się sosy i przyprawy oraz przestrzega zasad bezpieczeństwa. Pod jej okiem dzieci przygotowały pyszne warzywne sushi. Dziękujemy pięknie!!!
Marzec

Nie ma to jak kulinarne warsztaty pod okiem finalistki MasterChef Junior Zosi Zaborowskiej, byłej uczennicy naszej szkoły!!! Uczniowie 3e przygotowali przepyszne faworki oraz drożdżowe rogaliki z prażonymi jabłkami! Zapach cynamonu, jabłek wypełnił całe @Studio Kuchenne Look&Cook!!! Faworki zniknęły w oka mgnieniu!
Ledwie kilka rogalików udało się spakować dla rodziców, bo wszystko było przepyszne!!!
Pięknie dziękujemy mamie Olka za zorganizowanie wspaniałych warsztatów podczas których poznaliśmy tajniki pracy kucharza – cukiernika!!!
#StudioKuchenneLook&Cook