Informacje o stypendium i zasiłku szkolnym oraz o dofinansowaniu do posiłku
w roku szkolnym 2022/2023
1. Stypendium szkolne
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, gdy rodzina jest niepełna.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600 zł.
Wnioski można pobrać w wersji papierowej w gabinecie pedagoga szkolnego – sala 300A,
w MOPS ul. Długa 13, parter budynku przy portierni oraz ze strony internetowej www.mops.zgora.pl („Aktualności” lub „Komu pomagamy” – „Pomoc materialna dla uczniów”)
Do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku oraz zaświadczenie ze szkoły o posiadaniu statusu ucznia.
Wypełnione wnioski składać należy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zielonej Górze (skrzynka podawcza MOPS na parterze budynku)
Informacja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30
Anita Banaś, 68 411 50 22
Termin składania wniosków: od 1 do 15 września 2021 r., (w przypadku dokumentów przesyłanych Pocztą Polską decyduje data stempla pocztowego)
Stypendium szkolne i zasiłek szkolny dotyczy także obywateli Ukrainy.
2. Zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
w Zielonej Górze, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty 620 zł.
3. Dofinansowanie posiłku
Uczniowie, których rodziny są w trudnej sytuacji materialnej, mogą ubiegać się o dofinansowanie posiłku – obiadu w stołówce szkolnej. W celu uzyskania tej formy pomocy rodzice (prawni opiekunowie) proszeni są o zgłaszanie się z podaniem o przyznanie dofinansowania do pedagoga szkolnego, wychowawcy lub kierownika świetlicy w terminie od 1 do 15 września, a także przez cały rok szkolny w przypadku pojawienia się trudnej sytuacji materialnej.