Akademia Przyszłości

Czym jest Akademia Przyszłości.

Akademia Przyszłości to program, w którym każdego roku bierze udział dwudziestu naszych uczniów („Studentów AP”) oraz dwudziestka wolontariuszy („Tutorów AP”).

Każde z dziecko podczas spotkań w trybie 1:1 spotyka się ze „Swoim Tutorem” (wolontariuszem, często studentem lub uczniem ostatniej klasy liceum) przez niemal cały rok szkolny – od Inauguracji (odbywającej się w październiku) do Gali Sukcesów (w czerwcu). Spotkania odbywają się na terenie szkoły, przed lub po zajęciach lekcyjnych dziecka. Rodzice/ opiekunowie nie płacą za zajęcia.

Akademia została powołana przez Stowarzyszenie Wiosna (to samo, które w grudniu organizuje Szlachetną Paczkę). Celem Akademii jest taka pomoc dzieciom, żeby w przyszłości „nie musiały korzystać z Paczki”.

Stąd Program działa wieloaspektowo.:

• pomaga w nauce (podczas cotygodniowych spotkań dziecko z tutorem pracują nad wybranym przedmiotem – zwykle matematyką, językiem polskim lub językiem obcym)
  • motywuje do różnych aktywności (poza spotkaniami, dzieci biorą udział w tzw. Wydarzeniach Specjalnych – np. Fotelu Prezesa – kiedy zasiadają na miejscu „kogoś ważnego”, warsztatach plastycznych lub sportowych, wyjściach w ciekawe miejsca i spotkaniach z inspirującymi osobami)
  • wspiera rodzinę (tutor i rodzina „studenta AP” starają się być ze sobą w stałym kontakcie)
  • rozwija i relaksuje (poza nauką, podczas spotkań dzieci z tutorami bawią się – np. w gry planszowe i karciane, rozmawiają, oglądają filmy i spacerują)
  • kształtuje samoocenę ucznia (po każdych zajęciach tutor wpisuje osiągnięcia swojego podopiecznego do tzw. Indeksu Sukcesów)

Nad prawidłowością spotkań (regularnością, obecnością, itd.) czuwają liderzy i koordynatorzy.

W roku szkolnym 2017/2018 dwoma kolegiami (w każdym kolegium spotyka się 10 dzieci i 10 tutorów) opiekują się dwie wspaniałe liderki: Joanna Szubert i Anita Klińska. Głównym koordynatorem Akademii jest Angela Straszak (wcześniej przez wiele lat funkcję pełniła Agatka Kozdrowicz).

Koordynatorem szkolnym od wielu lat jest nasza psycholog Agata Kotowska. W międzyczasie pomagała jej Gosia Jankowiak – Kapica. A współpracę z Akademią Przyszłości w naszej szkole rozpoczęła Grażynka Dumańska.

„Małymi Studentami” obecnie są Valentina, Matsvei, Kryspin, Maja, Marcel, Nina, Szymon, Kacper, Kaja, Leon, Wiktoria, Ania, Vladyslava, Lena, Kateryna, Polina, Stasiu, Maciej, Antek i Kasia.

Hasłem przyświecającym Akademii jest.: „Inwestycja bezpieczniejsza niż złoto to inwestycja w dziecko”. Dokładne informacje o AP – akademiaprzyszlosci.org.pl.  Aktualne informacje z naszego regionu znajdziesz również na Facebooku: Akademia Przyszłości Lubuskie.

[AGAL id=1925]
„2013-2018 – Wspaniali Ludzie i Wyjątkowe Momenty”

[AGAL id=1915]
„Inauguracja Akademii Przyszłości – 2017/2018”