Aktualności

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

8 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole apel dla klas I-III z okazji rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Klasa 3j przygotowała występ artystyczny, przybliżający nam wydarzenia sprzed 227 lat. Uczniowie wcielili się w role m.in.: ducha historii, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wiwatującego tłumu. Śpiewali patriotyczne pieśni.

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 r.,była Ustawą Rządową, która dawała Polakom nadzieję na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze. Była to wielka próba ratowania Rzeczypospolitej, którą podjęli posłowie Sejmu Czteroletniego.Mieszkańcy Warszawy z radością przyjęli nowy dokument, wiwatowali od rana na Placu Zamkowym na cześć jego twórców: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja i Stanisława Małachowskiego.

Mimo, że ustawa obowiązywała tylko 14 miesięcy, jej uchwalenie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych dla naszego narodu, o którym wszyscy powinniśmy pamiętać!

..: przejdź do galerii :..

Skip to content